Zodpovedné požičiavanie

Skôr než pristúpite k výberu tej správnej pôžičky, preštudujte si prosím naše rady a odporúčania, ktoré Vám pomôžu pri rozhodovaní o pôžičke. Najprv si uvedomte, v akej ste finančnej situácii, čo si môžete dovoliť a úprimne si zhodnoťte, či pre Vás pôžička nebude znamenať v budúcnosti problém.

JE PÔŽIČKA NAOZAJ NEVYHNUTNÁ?

Ľudia si požičiavajú z mnohých dôvodov. Niekto potrebuje akútne vyriešiť nečakanú situáciu, ale veľa ľudí si požičiava na veci, ktoré vôbec nepotrebujú a navyše si ich nemôžu dovoliť. Pôžička im síce pomôže vytúženú vec alebo službu získať, ale do budúcnosti to môže znamenať problém. Pôžička sa môže stať príťažou. Ak prídete o prácu, alebo sa Vám zvýši životné náklady, nemusíte byť schopní pôžičku splácať. Nesplácania je problém, ktorý môže viesť až k exekúcii. Preto vždy zvážte, či je pôžička naozaj na mieste a že budete schopní splácať. Existuje možnosť poistenia, pre prípad neschopnosti splácať. Toto poistenie pôžičku predraží, ale môže prísť vhod.

NAJDÔLEŽITEJŠIE RADY A ODPORÚČANIA

Požičiavajte si od známejších spoločností, preferujte banky. Vždy starostlivo čítajte zmluvu. Snažte sa pôžičku splatiť čo najskôr, nebudete tak moc preplácať. Dávajte si pozor na skryté podmienky, poplatky a sankcie. Rozhodujte sa tiež podľa RPMN, čím nižšie RPMN, tým je pôžička lacnejšia. (online kalkulačka tu)


Viac rád nájdete v desatoru pôžičiek.