Čo ak nemôžem splácať pôžičku?

Do situácie, keď nie je dosť prostriedkov na splátky, sa dostáva prekvapivo veľa ľudí, ktorí si vezmú pôžičku. Na vine je predovšetkým to, že si dopredu dostatočne nerozmyslí, či budú na splátky naozaj mať, alebo je zaskočí nečakaný problém s príjmom. Problému sa splácaním je potreba postaviť sa čelom a snažiť sa situáciu riešiť okamžite, aby sme nezabředli do ešte väčších ťažkostí alebo dlhov. Čo robiť a čoho sa naopak vyvarovať?

Neignorujte problém a aktívne sa ho snažte vyriešiť

Berte svoju situáciu vážne, veritelia si vás rovnako skôr alebo neskôr nájdu. Urgencie neignorujte, oddialenie exekúcie nič nevyrieši. Často je možné dohodnúť si úpravu splátok alebo ich oddialenie. Väčšina veriteľov radšej pristúpi na trochu iné podmienky, vďaka ktorým svoje peniaze uvidí skôr, obzvlášť ak ide o prvý takýto problém. Za tieto ústupky ale čakajte poplatky navyše.

Neriešte pôžičku ďalšou pôžičkou

Ďalšia pôžička navyše vaše problémy len prehĺbi. Ak to len trochu ide, skúste neriešiť problémy so splácaním ďalšie pôžičkou, ale hľadajte peniaze inde. Navyše hrozí, že v zúfalstve "naletíte" podvodníkom, obzvlášť ak už máte záznam v registri dlžníkov a zohnať ďalšiu pôžičku nie je vôbec ľahké.

Snažte sa zvýšiť príjmy

Určite to nie je nič ľahkého, ale skúste sa aspoň krátkodobo čo najviac spôsobmi zvýšiť svoje príjmy a obmedziť výdavky na minimum. Skúste odpracovať hodiny navyše, odvážnejší môžu požiadať zamestnávateľa o zvýšenie platu alebo snažiť nájsť prácu lepšie platenú. K zamestnanie si môžete pribrať ešte brigádu, alebo skúste ponúknuť ostatným výpomoc s tým, čo vám dobre ide, za finančnú odmenu.

Zvážte refinancovanie

Ak už máte úverov viac, môžete zvážiť ich refinancovanie, aby ste ušetrili na úrokoch a poplatkoch. Banky i nebankové spoločnosti ponúkajú konsolidácie pôžičiek a refinancovanie, úver môžete presunúť do inej banky a získať výhodnejšie podmienky.