PÔŽIČKY NA FINANCOVANIE BÝVANIA

Túžba zaobstarať si vlastné bývanie láka snáď každého. Nie vždy je tento sen uskutočniteľný, pretože len malé percento mladých disponuje takým dostatkom peňazí, aby si vlastné bývanie zaobstarali okamžite. Sny sa niekedy môžu stať skutočnosťou a možností, ako získať prostriedky na kúpu nového bývania, môže byť niekoľko. Máte na výber z niekoľkých príkladov pôžičiek a financovanie bývania. Dôležité je koľko máte vlastných prostriedkov a ako drahá bude nehnuteľnosť.

1. HYPOTÉKA

Hypotéka je najčastejší spôsob ako financovať nové bývanie, či už ide o dom alebo byt. Vo väčšine prípadov ide o vysokú sumu so splácaním rádovo desaťročia. Jednotlivé banky ponúkajú rôzne úrokové podmienky podľa aktuálneho vývoja na trhu a tiež možnosť fixácie na určité obdobie. Pre získanie hypotéky je nutnosť ručiť nehnuteľnosťou. Môže to byť aj nehnuteľnosť, na ktorú si požičiavate.

2. PÔŽIČKA NA BÝVANIE

V prípade, že potrebujete menšiu sumu a nemáte, alebo nechcete za ňu ručiť nehnuteľnosťou, pripadá do úvahy pôžička na bývanie. Pôžičku si môžete dojednať v banke, alebo u nebankovej spoločnosti. Obnos, ktorý si požičiate, môžete použiť nielen na kúpu, ale aj na vybavenie a zariadenie nehnuteľnosti. Pri tejto pôžičke je podstatné to, že po vyčerpaní sumy musíte dokladovať, kde ste peniaze prefinancovali.

3. PREDHYPOTEKÁRNY ÚVER

Najčastejšie je vhodným variantom při kúpe družstevného bytu. Ide o taký úver, kedy nemáte možnosť ručiť nehnuteľnosťou. U družstevného bytu si totiž nekupujete byt, ale podiel v družstve a týmto sa ručiť nedá. Predhypotekárny úver získate vtedy, keď do jedného roka prevediete byt do osobného vlastníctva. Zároveň do tejto doby splácate de facto iba úroky. Splácať začnete až vďaka hypotéke v čase, keď je byt váš. Jedná sa o iný typ pôžičky.

4. STAVEBNÉ SPORENIE

Tento typ sporenia vznikol z myšlienky umožniť realizovať vlastné bývanie širokému spektru obyvateľov za výhodných podmienok. Po zriadení stavebného sporenia, sa okrem vlastných úspor, spolúčastní určitou čiastkou aj štát. Hlavnou myšlienkou je získať lacný úver na bývanie. Aj tu platí pre získanie úveru niekoľko podmienok. Musíte sporiť určitú dobu, mať nasporené určité percento z cieľovej sumy a v neposlednom rade sa tiež preveruje vaša bonita a schopnosť úver splácať. Nasporené peniaze môžete použiť ako úver pre kúpu, opravu či výstavbu bývania.