Registre dlžníkov

Registre dlžníkov majú dve základné funkcie: na jednej strane chráni spoločnosti, ktoré požičiavajú peniaze či poskytujú platené služby, pred chronickými neplatičmi, na strane druhej chránia tiež osoby, ktoré majú problémy so splácaním pôžičiek a záväzkov, pred ďalším zadlžovaním.

Bankové aj nebankové registre

Najvýznamnejšie úverové registre dlžníkov sú: SOLUS, Spoločný register bankových informácií SRBI a Nebankový register klientskych informácií NRKI.

VÄČŠINA PÔŽIČIEK LEN "s registrom"

Ak máte záznam v registri dlžníkov, pri žiadosti o bankový aj nebankový úver, Vám táto skutočnosť pravdepodobne pripraví nepríjemné chvíle. Banky do registrov nazerajú vždy, prevažná časť nebankových pôžičiek nie je pre klientov so zápisom v registri určená.

VÝPIS Z REGISTRA

Ak viete, že ste v minulosti mali problémy so splácaním pôžičky, a chystáte sa o nejaký úverový produkt požiadať, bude vhodné zistiť si, ako na tom z hľadiska záznamu v registri dlžníkov ste. Registre dlžníkov ponúkajú možnosť výpisu zo svojej databázy - na základe písomnej alebo SMS žiadosti, spravidla za určitý poplatok.