Americká hypotéka

Americká hypotéka je typom úveru, ktorý sa vyznačuje dvoma hlavnými vlastnosťami:


1. Akýkoľvek účel - u tohto úveru banku alebo nebankovú spoločnosť vôbec nezaujíma a ani nezisťuje, na čo chcete požičané peniaze použiť. Môžete ich použiť na nákup spotrebného tovaru, auta, športového vybavenia, vybavenia domácnosti, rovnako tak aj na zariadení či rekonštrukciu bytu, alebo na nákup nehnuteľnosti do osobného či družstevného vlastníctva. Jednoducho povedané peniaze možno využiť na čokoľvek.

2. Ručenie nehnuteľnosťou - za americkú hypotéku budete ručiť nehnuteľnosťou. Znamená to, že musíte dom alebo byt vy, váš príbuzný alebo ktokoľvek, kto je ochotný vám ručenie nehnuteľnosťou umožniť, mať v osobnom vlastníctve. U tejto nehnuteľnosti sa potom zanesie do listu vlastníctva v katastri nehnuteľností takzvaná zástava v prospech banky alebo subjektu, ktorý vám americkú hypotéku poskytne. Je to ochrana veriteľa proti nesplácaniu dlhu z vašej strany.

VÝHODY AMERICKÉ HYPOTÉKY

1. Nespornou výhodou je fakt, že peniaze môžete využiť naozaj, na čo chcete.

2. Americká hypotéka sa poskytuje za nižšie úrokové sadzby ako klasické spotrebné úvery. Je teda výhodnejšia ako spotrebné úvery z toho hľadiska, že za ňu zaplatíte menej na úrokoch.

3. Ak si chcete zaobstarať vlastné bývanie, potom výhodou americkej hypotéky na rozdiel od klasickej hypotéky je, že môžete uvažovať aj o bytu v družstevnom vlastníctve. Na ten sa klasická hypotéka neposkytuje.

4. Väčšinou nie je treba u tejto pôžičky dokladať váš príjem.

NEVÝHODY AMERICKÉ HYPOTÉKY

1. Bezpochyby nevýhodou je riziko prepadnutia nehnuteľnosti v prípade, že by ste dlhšiu dobu nesplácali riadne predpísané splátky.

2. Ak chcete využiť americkú hypotéku na nákup inej nehnuteľnosti do osobného vlastníctva, je nevýhodou vyššia úroková sadzba ako u klasickej hypotéky.